2016 Festival Selections

Feature Films

 
Boy and the World

Boy and the World

El canto del colibí

El canto del colibí

en el último trago

en el último trago

the great sasuke

the great sasuke

indivisible

indivisible

landfill harmonics

landfill harmonics

ovarian psychos

ovarian psychos

viva

viva

 

Shorts

Finding Blas — Marisol Medina-Cadena

Libertad — Brenda Avila-Hanna

Midnight Warrior — Alex Santana Jr.

Emerald Ice — Jesseca Ynez Simmons

Ahco On The Road — Soyeon Kim 

El Cacao — Michelle Aguilar

The Call — Brianna Beavers

Carla — Jacqueline Aquino

Apis Mellifera — Cristian Duran & Joey Cloud

Four Postcards to Marta — Hernán Talavera

Baggage — Jessica Scrimshaw

As Seen On TV — Gabriel Norwood

What Could Be — Spencer Merritt

Periods Suck — Jonathan Rome

Lurker — Gabriel Medina

They Will All Die In Space — Javier Chillón

La ropavejera / The Huckster — Nacho Ruipérez

The Maw — Jess Moss

Hansel + Gretel — Soyeon Kim

Right Side of the Tracks — Richard Medina III

Where Are You?  — Jonathan Rome

El espejo humano / The Human Mirror — Marc Nadal

Fish Eye — Tong Zhou

2015 Festival Selections

Feature Films

 
The Storm that swepts mexico, Dir. Ray Telles

The Storm that swepts mexico, Dir. Ray Telles

Documented, dir Jose antonio vargas

Documented, dir Jose antonio vargas

habanasation, dir ian padrón

habanasation, dir ian padrón

Sleep Dealer, Dir. Alejandro Rivera

Sleep Dealer, Dir. Alejandro Rivera

East side sushi, dir anthony lucero

East side sushi, dir anthony lucero

food chains, dir sanjay rawal

food chains, dir sanjay rawal

 

Shorts

Arte Latino: Shorts celebrating Latino artists & muralists.

Eduardo Carrillo: A Life of Engagement, Dir. Pedro Pablo Celedón.

Eloy Take Two, Dir. Roberto S Orejel

Hijos del Sol / KQED Spark

 

Reel Women: Shorts by female directors (in celebration of international women's day)

Guajiros, Dir Kati Greaney

Legacy of Resilience & Keiro Thursdays, Dir. Marissa Kitazawa.

The Unique Ladies, Dir. Gloria Morán

My Sunshine My World, Dir. Marisol Medina­Cadena

Edgar and the Joyous Life, Dir. Veronica Lopez


2014 Festival Selections

Feature Films

 
go for it, dir. carmen marron

go for it, dir. carmen marron

la revolución de los alcatraces, Dir. Luciana kaplan

la revolución de los alcatraces, Dir. Luciana kaplan

hecho en mÉxico, Dir. duncan bridgeman

hecho en mÉxico, Dir. duncan bridgeman

xilonen: ceremony of tender corn, dir. Consuelo Alba

xilonen: ceremony of tender corn, dir. Consuelo Alba

everything comes from the streets, Dir. Alberto pulido

everything comes from the streets, Dir. Alberto pulido

 
 

Shorts

Luna ­ Dir. Antonio Perez

Growing People ­ Dir. Dana Forsberg

LoncheDir. ­ Claire Weissbluth

Vida Diferida/Life Deferred, Dir. Brenda Avila­Hanna

The Big Deal, Dir. Lucy Rodríguez

The Poem Home, ­ Dir. Tara Evonne Trudell

Día de los Muertos, Dir. Dave de Give

Una Mañana / In the Morning, Dir. América Valdés

Tradiciones Veracruzanas, Dir. Gabriel Johns Robledo

Telling the Blues in Santa Cruz, Dir. Eric Arvizu


2013 Festival Selections

Feature Films

 
La bamba, Dir. Luis Valdez

La bamba, Dir. Luis Valdez

Los Que Se Quedan (Those who remain), Dir. Juan Carlos Rulfo & Carlos Hagerman

Los Que Se Quedan (Those who remain), Dir. Juan Carlos Rulfo & Carlos Hagerman

Mosquita y Mari, dir. aurora guerrero

Mosquita y Mari, dir. aurora guerrero

Oscar, Dir. Rubén González

Oscar, Dir. Rubén González

Sin Padre, Dir. Jay Francisco López

Sin Padre, Dir. Jay Francisco López

The Crumbles, Dir. Akiro Boch

The Crumbles, Dir. Akiro Boch

harvest of loneliness (Cosecha triste), Dir. Gilbert González

harvest of loneliness (Cosecha triste), Dir. Gilbert González

La leyenda de la llorona, Dir. Alberto 'Chino' Roríguez

La leyenda de la llorona, Dir. Alberto 'Chino' Roríguez

 

Shorts

Common Ground, Dir. Consuelo Alba & John Speyer

Maestra, Dir. Catherine Murphy

Don’t Cost Nothing to Dream, Dir. Kathy Bisbee & Emery Hudson

Cain’s Arcade, Dir. Nirvan Mullick

Rushing Waters, Rising Dreams, Dir. John Cantú

Gordo, Dir. Vince Navarro

The Virtues of Corned Beef Hash, Dir. Kerwin Berk

El Mar Picando en Sus Espaldas (The Sea Scratching at Their Backs), Dir. Claire Weissbluth

L’equip petit, Dir. Roger Gómez & Dani Resines

La Charreada! Rodeo a la Mexicana, Dir. Olga Nájera-Ramírez

Lluvia Fría (Cold Rain), Dir. Ana Simoes & Alex Perdomo

Márgenes íntimas (Intimate Margins), Dir. Mónica Enríquez-Enríquez

Primera, Dir. Marcos Aguirre

Escrito, Dir. Mónica Enríquez-Enríquez

Follow Your Heart, Dir. Prem Devi Pride

Soul In, Dir. Noé Lomelí

Stuck in the Mud: The Pájaro River in Peril, Dir. Lois Robin

Sueños Binacionales (Bi-nacional Dreams) Pt. 1 Mixtecos, Dir. Yolanda Cruz

The Audio Gadgateer, Dir. Claire Weissbluth

The Project: Six Watsonville Digital Stories, Dir. Ron Glass

Unnatural Causes: Becoming American, Dir. Patricia García Ríos & Maria Teresa Rodríguez


2012 Festival Selections

Shorts

 
El Andalón, Dir. consuelo alba

El Andalón, Dir. consuelo alba

dirty business, Dir. jon silver

dirty business, Dir. jon silver

the save, dir. amanda micheli

the save, dir. amanda micheli

 

A Piece of Cake, Dir. Katie Roper

Double Edge, Dir. Nikolas Rector

Salió El Sol, Dir. Sheila Lopez

Jacob Martinez: NEXTie 2012, Dir. Cosmic Design

Racism: A Short Inquisitive Film, Dir. Watsonville TEC Students

The Project Short Film Series, Dir. Ron Glass

Japanese American Citizens League Short Film Series, Dir. Heather Geddes & Watonka Addison